Срок на обучение: 10 семестъра
Форма на обучение: задочна
Прием: зимен семестър; обучение срещу заплащане
За информация:
Емилия Харизанова
тел.: 02/ 9803 279
e-mail: eharizanova@clio.uni-sofia.bg
https://clio.uni-sofia.bg/education/speczialnost-istoriya-zadochno-obuchenie/
Специалността История е основната в Исторически факултет на Софийския университет “Свети Климент Охридски”. Тя подготвя специалисти в едно от традиционните направления на хуманитаристиката – историческото познание. Специалността История е една от първите утвърдени още с откриването на Софийския университет през 1888 г. специалности, което я прави традиционна, но същевременно и отворена към модерната интерпретация на историческото познание. Обучението включва основни исторически дисциплини в три тематични кръга: Българска история, Балканска история и Обща (световна) история, както и общотеоретични и специални исторически дисциплини.
Желаещите да запишат специалността студенти участват в класирането с оценката от дипломата за средно образование по история и с оценката от матурата или от състезателен кандидат-студентски изпит по История на България. Обучението е петгодишно (десет семестъра) и завършва с писмен държавен изпит и диплом за бакалавър по история. Завършилите бакалавърската степен на специалността История имат възможност да продължат висшето си образование в магистърска степен.
Завършилите бакалавърската степен на специалността История имат възможност да продължат висшето си образование в магистърска степен, да работят във всички сфери на културните институции в страната, както и да бъдат учители по история, ако имат педагогическа правоспособност.
Обучението в специалност “История” задочна форма на обучение е по-дълга от редовната. То продължава десет семестъра или пет години.
Пълна информация за задължителните и избираеми дисципли: https://clio.uni-sofia.bg/education/speczialnost-istoriya-zadochno-obuchenie/
Състезателни изпити |
Оценки от дипломата за средно образование (държавен зрелостен изпит или от задължителната подготовка)3 |
|
С коефициент 3:
ИЛИ ДЗИ¹ с коефициент 2,5:
|
+ |
История |
Забележка:
1. Оценка от ДЗИ по съответния учебен предмет, изучаван във втори гимназиален етап като профилиращ учебен предмет.
1.1. ДЗИ1 по български език и литература е оценката от задължителния държавен зрелостен изпит по този учебен предмет.
2. Оценка от ДЗИ по съответния учебен предмет, изучаван в общообразователната подготовка.
3. Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит.